Proč Indie?

Několik dobrých důvodů k návštěvě Indie

Indie je země jako žádná jiná. Ohromující, neuvěřitelná a plná kontrastů!

 

PamátkyResize of P1000741

V Indii leží historické lokality světového významu, početná archeologická naleziště s uměleckými skvosty několika tisíciletí a významná poutní místa různých náboženství. Úžasné architektonické a sochařské monumenty jsou rozesety po celém území. Za prohlídku stojí početné státní muzejní sbírky i soukromé expozice maharádžů. 28 památek a památkových areálů je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, z toho jedno nádraží a jedna studna.

 

PřírodaResize of P1000143

Země se pyšní 120 národními parky, 515 přírodními rezervacemi, 13 biosférickými rezervacemi a 25 mokřady (v systému Ramsarské konvence), celkově pokrývají přes 5 % území. Širokou škálu ekosystémů od tropických deštných pralesů až k zaledněným himálajským vrcholům obývají sloni, tygři, nosorožci, sněžní levharti a další druhy exotických i ohrožených zvířat. Oblíbené je pozorování ptáků, safari na slonech, výlety do pouště na velbloudech nebo trekking v himálajském podhůří.

 

JídloResize of P1020163

Indická kuchyně nabízí skvělé pokrmy a desítky regionálních kuchařských tradic. Přináší neopakovatelné chutě, vůně a zážitky spojené s konkrétními místy. Nesčetné variace vegetariánských pokrmů ukazují, jaké „mňamky“ se dají vyrobit ze zeleniny, koření a omáček. Pestrá tržiště přetékají spoustou koření a fascinujícím výběrem exotického ovoce. Indické čaje patří mezi nejvýše hodnocené na světě.

 

Resize of size of P1010095Pláže

Nejoblíbenější turistická letoviska leží na západním pobřeží u Arabského moře, zejména ve státech Kérala a Goa, známé pláže jsou i na pobřeží Bengálského zálivu (státy Urísa, Tamilnád). Další desítky kilometrů písečných pláží jsou masovou turistikou dosud neobjeveny (Diu ve státě Gudžarát). Provozují se vodní sporty, šnorchlování, potápění, pobřežní rybolov.

 

Resize of P1320489Lidé

Více než miliarda obyvatel. Už po několika dnech má návštěvník pocit, že jich několik milionů potkal, připadá si jako zrnko písku v moři. Neuvěřitelná pestrost tváří, oblečení, jazyků, náboženství, zvyků, kast. Všichni jsou zvědaví na cizince. Široké úsměvy mužů a kluků, plaché i emancipované pohledy žen. Propastné rozdíly mezi bohatstvím a chudobou. Kulturní šok. Pro některé turisty noční můra, pro jiné důvod, proč se do Indie vracet.

 

Resize of shiva v policiNakupování

V Indii žije tradice uměleckých řemesel. Trhy nabízejí bohatý výběr rukodělných výrobků ze dřeva (dřevořezby, vykládaný nábytek, hudební nástroje), kovů (bronzové sošky, tepané mosazné nádoby, stříbrné a zlaté šperky), kamene a polodrahokamů. Obrovský je sortiment textilu (hedvábí, brokát, výšivky, ruční potisk, kašmírové šály) a koberců. Mezi oblíbené dárky patří malby na papíru nebo bavlně, vonné tyčinky, kosmetika, koření.

 

FestivalyResize of P1000512

Snad nikde na světě neexistuje tolik svátků a festivalů jako v Indii, také nikde jinde se nevyznává tolik bohů. Každé město, každá vesnice, každý chrám má své oslavy. Velké slavnosti doprovázejí bombastické pouliční průvody s alegorickými vozy, fascinujícími dekoracemi a kostýmy, hudebními i tanečními vystoupeními. Náboženské svátky a poutě jsou prodchnuty prastarými ceremoniály, hlubokou vírou Indů i všeobecnou láskou, veselím a tolerancí.

 

Resize of P1010621Ajurvéda, jóga, meditace

V tradiční indické medicíně (ajurvédě) se využívá přes 550 rostlin, většinou sbíraných ve volné přírodě. I v moderní době má překvapivé výsledky. Spojení s masážemi, aromaterapií a dnešními trendy wellnessu přináší nezapomenutelné zážitky. V Indii jako kolébce jógy dnes fungují stovky škol a kurzů různých pojetí tohoto systému tělesných a duchovních cvičení. V řadě ášramů a klášterů lze podstoupit výcvik meditačních a mentálních technik.

 

 

⇒  PROČ AUTEM?            ⇒  PROČ S NÁMI?

 

Informace o Indii a další čtení

 

ZPĚT