Informace o Indii


Podle informací OSN z jara 2023 má Indie 1 425 milionů obyvatel, předhonila Čínu a stala se nejlidnatější zemí na naší planetě. Toto množství Indů obývá území o ploše 3,287 milionů km² (pro srovnání Evropská unie má rozlohu 4,381 milionů km²). Plocha Česka by se do Indie vešla více než 41krát. Skoro 10 % rozlohy Indie zabírá vodní plocha, zhruba 1 % plochy tvoří Thárská poušť na západě, na severu vlajka Indiejsou velká území neobyvatelných vysokých hor himálajského systému. Indie je ústavou z roku 1950 republikou (भारत गणराज्य), územně se dělí na 28 svazových států a 8 svazových teritorií. Indie je, jak se Indové sami rádi pyšní, nejlidnatější demokracií na světě, s prezidentem a dvoukomorovým parlamentem v čele země.

Společně s Brazílií nebo Čínou je Indie považována za nastupující globální ekonomiku 21. století. Podle Mezinárodního měnového fondu (IMF, 2022) už předstihla Velkou Británii a je 5. nejsilnější ekonomikou světaResize of IMG_0570. Díky velkému počtu obyvatel činí hrubý domácí produkt na osobu (v běžných cenách a paritě kupní síly) pouze necelých 8300 dolarů; v Česku je téměř 49 tisíc dolarů, průměr zemí EU je nyní cca 54 tisíc dolarů. Růst indického HDP za poslední dvě dekády dosahuje průměrných cca 6 % ročně, což z Indie dělá jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Roční inflace se pohybuje v rozmezí 5-7 %. Možná překvapí skutečnost, že Indie je potravinově soběstačná, dokonce zemědělské produkty vyváží.

V celé Indii platí jednotný čas, který je proti našemu zimnímu času posunutý o plus 4,5 hodiny, proti letnímu času o plus 3,5 hodiny. Měnou je indická rupie (INR), její aktuální kurz vůči koruně pravidelně zveřejňuje ČNB ve svém kurzovním lístku.

Indie je etnicky, jazykově i nábožensky velmi různorodá. Vedle jazyka hindí, kterým hovoří nejvíce lidí (snad 380 milionů), především v Poganží na severu Indie, uznává indická ústava dalších 15 oficiálních jazyků – každým z nich hovoří desítky milionů obyvatel, každý z těchto jazyků má starou a velkou literaturu (urdština, bengálština, tamilština, kannada, marátština atd.). Kromě toho se používá řada regionálních dialektů. Resize of P1000169Angličtina je běžná mezi lidmi s vyšším vzděláním a těmi, kteří pracují v obchodě, IT nebo cestovním ruchu. Některé indické jazyky jsou od sebe tak vzdáleny, že sami Indové používají angličtinu jako univerzální dorozumívací prostředek. Podle posledního sčítání obyvatel vyznává 78 % Indů hinduistickou víru, 15 % jsou muslimové, 2,5 % křesťané, 1,5 % sikhové, méně než 1 % obyvatel vyznává buddhismus, džinismus, baháí, judaismus, zoroastriánství aj. náboženství.

 

Víza          Očkování          Podnebí          Aktuality

 

Další čtení o Indii:        Indické památky     Bezpečnost cestování     Nakupování

Cestovatelská promítání 165X165Stránky Ministerstva zahr. věcí   

Oficiální indické stránky (angl.)

sledujte nás na     1377580_10152203108461729_809245696_n  Indie autem

 

ZPĚT